Navigation Menu+

Zasłony, które… walczą ze smogiem

Opublikowane w Lut 25, 2019 przez w Dom, Zdrowie | 0 komentarzy

smog

Smog daje nam się we znaki tak bardzo, że co chwilę słyszymy o kolejnych pomysłach na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Niedawno sieć obiegła informacja, że IKEA stworzyła zasłony, które dzięki specjalnemu fotokatalizatorowi będą w stanie rozbijać szkodliwe dla człowieka substancje, a także eliminować przykre zapachy. Oprócz zanieczyszczeń wpadających do mieszkania z powietrzem z zewnątrz, zasłony antysmogowe wyłapią także cząsteczki formaldehydu, który często wydziela się z mebli, dywanów czy farb, którymi pomalowane są ściany.

Zasłony antysmogowe będą działały bez względu na pogodę – fotokatalizator aktywowany jest zarówno przez światło słoneczne, jak i sztuczne.

Etap testów

Mamy nadzieję, że GUNRID nie tylko umożliwi ludziom oddychanie lepszym powietrzem w domu, ale też zwiększy świadomość ludzi na temat zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, inspirując zmiany zachowań, które przyczyniają się do czystego powietrza. GUNRID jest pierwszym produktem, który wykorzystuje tę technologię, ale jej rozwój da nam możliwości przyszłego zastosowania na innych tkaninach – mówi Lena Pripp-Kovac, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju IKEA.

Oczywiście zasłony nie trafiły jeszcze do sprzedaży. Pomysł wydaje się wyjątkowo trafiony, prototypy czeka więc seria testów. Do tej pory wiemy, że wszelkie badania laboratoryjne potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność powłoki anysmogowej.  Jeśli pozostałe testy będą równie zadowalające, możemy spodziewać się, że zasłony antysmogowe trafią do sprzedaży w 2020 roku.

zasłony ikea smog

Wpływ smogu na zdrowie

Zanieczyszczenie powietrza w miastach i miasteczkach wciąż rośnie. Nie przynoszą efektu kampanie nawołujące do wymiany starych pieców, wstrzymania się od palenia złej jakości węglem, czy wręcz węglem w ogóle. Maski antysmogowe stały się jednym z elementów codziennego outfitu wielu Polaków. W największych polskich miastach sytuacja jest tragiczna – warstwa pyłu zawieszonego widoczna jest niemal co dnia i to gołym okiem. Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do zaostrzenia schorzeń przewlekłych, powstawania nowotworów i zaburzeń odporności. Każdy krok na drodze do obrony przed nimi to krok w dobrą stronę, ale powinniśmy stanowczo działać nie tylko na rzecz obrony przed smogiem, ale i na rzecz jego wyeliminowania. W przeciwnym wypadku ludzkość skutecznie unicestwi się sama…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *