Navigation Menu+

Witaminy dla ciężarnych

Opublikowane w Mar 23, 2019 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

witaminy dla ciężarnych

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że kobiety w ciąży powinny uzupełniać niektóre witaminy i minerały. Jeśli jednak chciałabyś samodzielnie podjąć decyzję, który zestaw suplementów kupić, możesz mieć spore kłopoty. Firmy farmaceutyczne prześcigają się w reklamowaniu najwymyślniejszych kompozycji witaminowo-mineralnych, które mają być jedyne w swoim rodzaju. Ale czy są? I czy ty, stojąc przed apteczną półką, jesteś w stanie to ocenić?

Najważniejsze witaminy dla ciężarnych

Żeby wyjść z tego impasu, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne przygotowało rekomendację, dzięki której kobiety mogą naprawdę dowiedzieć się, jakie witaminy i mikroelementy są im najbardziej potrzebne i w jakich dawkach. W rekomendacji znalazły się:

witaminy w ciąży

 

WITAMINA D

Jest niezbędna zarówno dla kośćca matki, jak i rozwijającego się płodu (zapobiega powstawaniu krzywicy). Zbyt mała ilość witaminy D objawi się u noworodka za wolno zarastającym ciemiączkiem, zniekształceniem szkieletu czy opóźnionym rozwojem motorycznym.

Witamina D umożliwia wchłanianie wapnia. Niedobór witaminy D może skutkować zaburzeniami pracy układu immunologicznego, a co za tym idzie – większą podatnością ciężarnej na infekcje. Odpowiednia podaż witaminy D zapobiega także ryzyku stanu przedrzucawkowego. Dzienna dawka witaminy D w czasie ciąży powinna wynosić 800-1000 IU.

WITAMINA B9 czyli KWAS FOLIOWY

Jej suplementację należy rozpocząć już na etapie planowania ciąży. Kwas foliowy odpowiada za prawidłowy rozwój cewy nerwowej. Jego niedobór w pierwszym trymestrze ciąży może skutkować bezmózgowiem, bezczaszkowiem albo przepukliną mózgowo-rdzeniową. A nawet rozszczepem kręgosłupa. Przez całą ciążę za mała podaż witaminy B9 zwiększa ryzyko poronienia. Dzienna dawka kwasu foliowego w czasie ciąży powinna wynosić 0,4 mg.

wtaminy dla ciężarnych

Wymienione witaminy dla ciężarnych wzbogacić należy i jod, żelazo, wapń oraz kwasy omega-3. Część zapotrzebowania na w/w witaminy i mikroelementy należy uzupełniać dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, część dzięki preparatom aptecznym.

Najważniejsze, żebyśmy pamiętały, że to nie kolorowe krzykliwe opakowanie i nachalna reklama mają decydować o tym, które suplementy wybieramy, ale właśnie rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, które wskazuje niezbędne witaminy i mikroelementy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości jeśli idzie o witaminy dla ciężarnych, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym – to on, a nie reklama, jest dla ciebie drogowskazem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *