Navigation Menu+

Jak pomóc psu w upały?

Opublikowane w Cze 30, 2019 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

jak pomóc psu w upał

Upały dają się we znaki nie tylko ludziom, ale także – a może przede wszystkim – zwierzakom domowym. W gorące dni psy, koty, króliki i wszelka domowa drobnica, powinny mieć dostęp do świeżej wody i zacienionego legowiska. Także w w przestrzeni publicznej powinniśmy zadbać o to, żeby miska wody zawsze była w zasięgu wywieszonego psiego jęzora czy różowego kociego języczka. To wcale nierzadki widok – micha wody pd sklepem, w punkcie usługowym czy po prostu przy ławce, latarni czy stojaku na rowery.

Psy, w odróżnieniu od ludzi, nie pocą się całą powierzchnią ciała. Mają gruczoły potowe jedynie między palcami, dlatego kiedy się stresują, albo jest im za gorąco, zostawiają na podłodze wilgotne ślady. Przegrzany pies – czyli pies, którego temperatura ciała wzrasta do 40-41 stopni – narażony jest na udar cieplny. Objawia się on nadmiernym ziajaniem, przyspieszoną akcją serca, ślinieniem się gęstą śliną, wymiotami, biegunką, apatią, brakiem apetytu, drgawkami mięśni, problemami z utrzymaniem równowagi i wreszcie utratą przytomności.

W sytuacji przegrzania, psa trzeba bezwzględnie schłodzić: zabrać w zacienione chłodne miejsce, obłożyć stopniowo jego ciało (okolice pyska, karku i łap) wilgotnymi ręcznikami i jak najszybciej udać się do weterynarza.

Nie tylko udar może powalić naszego czworonoga podczas upału. Równie groźne jest odwodnienie. Pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody – każdy pies: i leniwy kanapowiec, i śmigające po podwórku szczekadełko.

Jeśli tylko mamy możliwość, zabierzmy psa na plażę. Nie tylko ludzie znajdują ukojenie w pływaniu i „moczeniu tyłka” w jeziorze czy morzu – psy także kochają baraszkować w wodzie i doskonale pływają. A potem równie doskonale otrząsają się z wody, fundując nam dodatkowy chłodzący prysznic.

Pies potrzebuje też legowiska w chłodnym miejscu. Możemy rozłożyć mu wilgotny ręcznik albo kupić matę chłodzącą. Matę taką wkłada się do lodówki, schładza i przez dłuższy czas służy ona psu jako legowisko naprawdę pomagające w termoregulacji.

I pamiętajcie: pod żadnym pozorem nie zostawiajcie psa w samochodzie! Nawet jeśli wychodzicie tylko po bułki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *