Navigation Menu+

Plastik – czy jest fantastic?

Opublikowane w Sty 22, 2019 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

recykling

Nie bez powodu Europa zamierza zrezygnować z plastikowych rurek, naczyń i sztućców oraz patyczków do uszu. Nie bez powodu zamieniamy foliowe jednorazówki na płócienne torby wielokrotnego użytku, plastikowe pojemniki na żywność na zwykłe słoiki, a zamiast kupować owoce i warzywa na styropianowych tackach wybieramy te luzem. Tworzywa sztuczne stały się naszym utrapieniem – a raczej gwoździem do trumny dla środowiska. Nie ma dnia, żeby nie docierały do nas filmy i zdjęcia pokazujące jak cierpią zwierzęta w oceanach i jak najpiękniejsze plaże świata zamieniają się w śmietniki.

Powiecie, że żadne zakazy nie zmuszą nas do rezygnacji z wygodnych słomek do picia czy piknikowych talerzy. Ale przecież nie chodzi o to, żeby przymuszać nas do rezygnacji z wątpliwego komfortu, a żebyśmy po prostu uświadomili sobie zależność między naszym niefrasobliwym uwielbieniem dla plastiku, a kondycją środowiska.

Bez plastikowych butelek i talerzy można żyć. Wygoda nie może być jedynym argumentem za ich używaniem. Plastik rozkłada się od 100 do 1000 lat!

  • Butelka PET –  czas jej rozkładu to od 100 do 1000 lat,
  • Torba z tworzywa sztucznego – średni czas rozkładu wynosi 400 lat,
  • Papierek po cukierku – ok 450 lat,
  • Pielucha – ok 450 lat.

Żeby nie czekać (bo i nie ma na co…), warto wykorzystać zaśmiecający naszą planetę plastik i dać mu drugie życie. Z podawanych recyklingowi tworzyw sztucznych powstają już jezdnie, a butelki z powodzeniem można wykorzystać do stworzenia… łodzi.

Here are 4 innovative ways people are reusing plastic instead of throwing it away

From eco-bricks to building homes. Read more about plastic innovation: https://wef.ch/2N7J4pf

Opublikowany przez World Economic Forum Piątek, 12 października 2018

Selektywna zbiórka śmieci pomaga nam zapanować nad nadmiarem przedmiotów, które co dnia lądują w koszach. Nic się jednak nie zmieni, jeśli nie zaczniemy od siebie i nie zaczniemy stopniowo rezygnować z plastikowych naczyń czy siatek. One naprawdę są zbędne!

To przykre, że potrzebne są nakazy i zakazy związane z naszym stosunkiem do środowiska. Ale jeśli nie będziemy szanować zasobów naturalnych, skończymy marnie. Jeszcze niedawno nie wierzyliśmy, że smog zacznie dusić nasze miasta, teraz z przestrachem odczytujemy co dnia informacje o stężeniu pyłu zawieszonego… Ochrona środowiska to nie jest kaprys – to konieczność.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *