Navigation Menu+

Atrakcje turystyczne południowej Polski (również te dla dzieci)

Opublikowane w Kwi 29, 2018 przez w Czas wolny, Dzieci, Trochę kultury | 0 komentarzy

polska południowa

Zbliżają się wakacje. Jaką formę wakacji z dziećmi wybierzecie w tym roku? Najpopularniejsze kierunki, czyli morze lub góry? A może wolicie podróżować mniej utartymi szlakami? Zwiedzać miejsca mniej oczywiste, mniej tłoczne, mniej rozreklamowane? Jeśli ruszacie na południe Polski, znajdziecie takich cudeniek mnóstwo. Trzeba tylko zjechać z głównych dróg, pożegnać się z zakorkowaną zakopianką i nastawić na jazdę bocznymi drogami. W czasie urlopu stanie w korkach jest okrutnie frustrujące – tymczasem piękna pogoda sprawia, że sama jazda, samo przemieszczanie się i przyglądanie światu jest przyjemnością. Nie stoimy zatem, skręcamy w boczne dróżki i…

LANCKORONA

Urody tego miasteczka, porównywanego do Kazimierza nad Wisłą, nie odda żadna fotografia. Zlokalizowane niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic, przyciąga amatorów klimatycznych knajpek, zapierających dech w piersiach widoków oraz starej zabudowy, która jest tu zachowana w doskonałym stanie. Tak, może być problem z zaparkowaniem w rynku, ale na pewno uda wam się gdzież rzucić auto i ruszyć przed siebie. Warto! Za każdym zakrętem kryją się architektoniczne skarby, a w jednej z chat wyśmienita restauracja Arka.

małopolska

 

ZAMEK w BOBOLICACH

I niedalekim Mirowie. Dwa sąsiedzkie zamki, z których jeden perfekcyjnie odrestaurowano i można doń wejść z przewodnikiem. Część hotelowa i restauracyjna są naprawdę widowiskowe. Mówi się, że Bobolice to taki Neuschwanstein (ten zamek, który widzicie w czołówce filmów Disneya) w miniaturze. I rzeczywiście, lokalna atrakcja na Szlaku Orlich Gniazd wyrasta nam przed oczami niczym kwiat na bagnie. Na pewno spodoba się tu dzieciom, które poczują się jakby przeniosły się w czasie.

szlak orlich gniazd

 

ZAMEK LIPOWIEC oraz SKANSEN w WYGIEŁZOWIE

Jeśli lubcie zwiedzać zamki, warto zajrzeć do miejscowości Wygiełzów. Tutaj, obok malowniczych ruin zamku Lipowiec mamy też w zasięgu ręki – a raczej wygodnej spacerowej ścieżki – Nadwiślański Park Etnograficzny czyli skansen. Zwiedzanie skansenu to prawdziwa frajda: można wejść do zabudowań, wziąć udział w warsztatach czy koncertach (koniecznie sprawdźcie, co się akurat dzieje) doskonale zjeść w skansenowej karczmie. Zamek i skansen to idealny pakiet dla dzieci – na pewno się nie zmęczą. Możliwe, że w zamku traficie na jakieś wydarzeniu organizowane przez grupy rekonstrukcyjne!

lipowiec wygiełzów

małopolska skansen

Co warto zobaczyć z dziećmi?

Rabkolad

Rabkolad to rodzinny park rozrywki i edukacji w Rabce-Zdrój, w województwie małopolskim. Park istnieje już 30 lat i możemy tam znaleźć atrakcje dla całej rodziny. Pierwszy raz wybraliśmy się tam, gdy nasze dzieci miały 2,5 oraz 4,5 lat. Dla starszej córki było bardzo dużo atrakcji. Dla syna trochę mniej (wiele atrakcji było dla dzieci od lat 3). Jednak czasami udało mu się skorzystać z jakiejś atrakcji mimo młodszego wieku.

Sam part jest dość spory. Polecam wybranie się w dzień niezbyt upalny. My byliśmy jak było ok 30 stopni Celcjusza i już po 2-3h byliśmy bardzo zmęczeni. Bardzo duża część atrakcji znajduje się bez zadaszenia, więc czapki i woda to obowiązek. Na szczęście w parku znajdują się liczne miejsca do odpoczynku i ochłonięcia chwilę w cieniu. W parku znajdziemy również budki z różnym rodzajem jedzenia czy picia. Są soki ze świeżo wyciskanych owoców, obiady, naleśniki, gofry, lody i wiele innych przekąsek.

W parku znajdziemy przeróżne karuzele, te mniejsze dla młodszych jak i większe dla starszych. Na wiele atrakcji młodsze dzieci obowiązkowo wchodzą z rodzicami. Więc park jest też super pomysłem na odrobinę rozrywki dla zapracowanych rodziców.

Dobrym pomysłem jest stała opłata. Przy wejściu płacimy określoną kwotę zależną od ilości osób i ich wieku/wzrostu. A potem możemy korzystać z atrakcji dowolnie. Możemy bawić się tam, gdzie lubimy wiele razy i nikt nie zwróci nam uwagi na to, że jedziemy daną karuzelą już 10. raz 😉

Góry z dziećmi

 

Wyjazd z dziećmi, zwłaszcza małymi w góry może wydawać się skomplikowany. Nic bardziej mylnego. My byliśmy z dziećmi już 3 razy, a obecnie mają 2,5 i 4,5 lat. Jak były młodsze braliśmy wózek i nosidło a później już same szły. Wiadomo, nie każda trasa jest dobra dla takich maluchów. I czas przejścia też zwykle trzeba pomnożyć przez 2 czy 3. Ale dzieci uwielbiają takie obcowanie z naturą. Tu zaskroniec, tu żuczek, tu połamane drzewo. Wszystko to dla nich bardzo ciekawe.

Które szlaki w Tatrach mogę polecić dla dzieci?

  1. Na Rusinową Polanę. Byliśmy tam z dziećmi 1,5 roki i 3,5. Dały radę. Młodszy nie szedł cały czas, ale zdecydowaną większość. Na końcu szlaku jest wielka polana z pięknym widokiem. Szlak wiedzie częściowo przez las, więc jest przyjemnie.
  2. Dolina Białej Wody – tuż za polską granicą, bardzo łatwa trasa, dużo idzie się przez las. Wzdłuż płynie potok, są miejsca, gdzie można odpocząć i pomoczyć nogi w wodzie (uwaga, woda dość zimna). Widoki zdecydowanie ładniejsze niż w naszych dolinach. Nasz nr 1 w szklakach dla dzieci w Tatrach.
  3. Dolina Chochołowska, Kościeliska – łatwe trasy, ale widoki fajne dopiero po przejściu długiego odcinka. Trasy w słońcu, dużo innych turystów, moim zdaniem trochę przereklamowane. Słowacja ma wiele więcej szklaków przyjaznych dla dzieci.

Oprócz szklaków popularnych polecamy również wycieczki nieoczywiste. Np. podjazd na Gubałówkę, od strony Kościeliska. Samochodem można wysoko zajechać i tam zrobić sobie mały spacer po lesie. Dzieciakom z pewnością się spodoba. A w drodze powrotnej polecam wstąpić do Bacówki po świeżutkie oscypki.

Termy

Term na południu Polski jest dużo. Część z nich posiada wiele atrakcji dla dzieci. Polecamy Termy Chochołowskie i Termy Bania. Zarówno jedne jak i drugie posiadają bogatą ofertę dla dzieci. Te pierwsze posiadają większą ilość atrakcji w środku (warto więc tam pojechać w przypadku gorszej pogody). Znajdziemy tam kolorową saunę dla dzieci z dziecięcymi piosenkami, brodziki dla maluchów, płytkie baseny, zjeżdżalnie zarówno dla młodszych i starszych. Na dworze też jest ciekawie.

Termy Bania mają chyba większą ilość atrakcji na zewnątrz (dostępną w lecie). Znajdują się tam dmuchane zjeżdżalnie zarówno dla młodszych jak i starszych, brodziki dla maluchów i baseny dla większych dzieci. Wewnątrz obiektu również znajdziemy atrakcje dla dzieci – osobne miejsca, wydzielone dla maluchów. I chyba te termy są naszym nr jeden. Polecamy i z pewnością nie raz tam wrócimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *