Navigation Menu+

Mapa alergenów

Opublikowane w Gru 14, 2018 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Czy to może być takie proste: wyznaczyć mapę alergenów, zrobić swoisty rozkład jazdy – co, gdzie i kiedy pyli, a potem trzymać się tego rozkładu i dobrze na tym wychodzić? Tak, to może być takie proste. Właśnie po to co roku przygotowuje się aktualny kalendarz pylenia, żeby osoby borykające się z uciążliwymi objawami alergii mogły trzymać w ryzach swoje uczulenie i ze stosownym wyprzedzeniem zaopatrzyć się w leki.

Lek jak tarcza

Mapa alergenów pokazuje dokładnie co, gdzie i kiedy pyli. Ponieważ zmiany klimatyczne powoduję zmiany cyklu wegetacji, nigdy nie możemy mieć pewności, że czas pylenia nie nastąpi szybciej niż oczekujemy. Oczywiście stężenia pyłków podlegają dużym wahaniom, jednak sam fakt, że w powietrzu już wisi to, co nas uczula, jest wystarczającą wskazówką – czas udać się do apteki i zaopatrzyć w leki antyhistaminowe. Lekarze są zdania, że nawet lepiej, jeśli leki zaczniemy zażywać nieco wcześniej, zanim rozpocznie się okres pylenia. Organizm musi mieć czas na zgromadzenie odpowiedniej ilości substancji czynnej zawartej w leku, aby mogła ona zadziałać zgodnie z przeznaczeniem – niczym tarcza.

kalendarz pyleń

Łatwo powiedzieć…

Łatwo powiedzieć, że alergicy powinni unikać kontaktu z pylącymi drzewami czy trawami – przecież to w zasadzie niewykonalne. Nawet w zabetonowanym do cna mieście niełatwo uwolnić się od wirujących w powietrzu pyłków. Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, żeby omijać łąki, parki i lasy, a w przydomowym ogrodzie tak dobrać zestaw roślin, żeby dało się żyć.

mapa alergenów

Dobry lek na alergię sprzedawany bez recepty opanuje najdokuczliwsze objawy uczulenia jak katar sienny, łzawienie oczu czy kichanie. Zawsze trzeba mieć przy sobie taki specyfik w postaci tabletek albo kropli. Pamiętajmy jednak, że nawet do leku dobrze nam znanego i skutecznego organizm z czasem się przyzwyczaja i może na niego słabiej reagować. Dlatego co roku warto odwiedzić alergologa celem weryfikacji dotychczasowej dawki oraz ewentualnej zmiany specyfiku na inny, nowszej generacji.

Mapa alergenów to doskonała podpowiedź dla wszystkich, którzy chcą trzymać swoją alergię w ryzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *