Navigation Menu+

Kaszel u kota – jak sobie z nim radzić?

Opublikowane w Gru 4, 2018 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Sezon jesienno – zimowy to okres, kiedy spora część z nas boryka się z przeziębieniem. Jednym z jego objawów jest kaszel. Jak się okazuje, dopaść może on zarówno ludzi, jak i zwierzęta, w tym koty. O obecności jakiego rodzaju chorób może on świadczyć i jak się go pozbyć? Oto garść kocich porad.

Jak brzmi kaszel u kotów?

Podobnie jak w przypadku ludzi, kaszel u kota może być suchy, mokry, świszczący lub przypominający nieco odruch wymiotny. Stanowi on odruchową reakcję na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Jako że kaszel u kota towarzyszyć może zarówno błahym, jak i poważnym schorzeniom, nigdy nie należy go ignorować.

Jak leczyć kaszel u kota?

Kluczową rolę w walce z kaszlem u kota odgrywa profilaktyka. Gdy zwierzę jest osłabione, a pogoda – niesprzyjająca spacerom, należy na jakiś czas ograniczyć mu możliwość opuszczania domu. Niezbędna będzie również wizyta u lekarza weterynarii, który na podstawie badania oraz wywiadu z właścicielem będzie w stanie postawić stosowną diagnozę i wdrożyć efektywne leczenie. Więcej przydatnych kocich porad znaleźć można na stronie: https://www.kociarze.pl/porady-experta.

Jakim chorobom może towarzyszyć kaszel u kota?

  • Infekcjom dróg oddechowych – mimo iż koty wykazują znacznie większą odporność na zmienne warunki atmosferyczne od ludzi, nawet one mogą zapadać na rozmaite infekcje, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. Kaszel u kota wskazywać może tak na przeziębienie, zapalenie oskrzeli czy płuc. Bardzo często towarzyszą mu dodatkowe objawy, na przykład pogorszenie apetytu, kichanie, wydobywająca się z nosa wydzielina czy osowiałość. Tego typu dolegliwości nie należy nigdy bagatelizować, jako że stanowić mogą one zagrożenie dla życia zwierzęcia.
  • Astmie – wystąpić może ona w każdym wieku. Niektóre rasy kotów, między innymi birmańskie oraz perskie, mają większe predyspozycje do jej występowania. Astma ma podłoże alergiczne, lecz inne nawracającej infekcje dróg oddechowych, jak chociażby przeziębienie, również może zwiększać ryzyko zachorowalności. Jako że jest to choroba nieuleczalna, stosuje się tu leczenie objawowe, które ma na celu zredukować przykre objawy i zwiększyć komfort życia zwierzęcia. Astma wymaga regularnych badań kontrolnych u weterynarza.
  • Białaczce – wiele zarażonych nią kotów nie wykazuje żadnych objawów. Gdy białaczka daje o sobie znać, jednym z jej symptomów jest kaszel, któremu towarzyszy spadek wagi, osłabienie oraz biegunka.
  • Chorobom serca – dotykają one koty w każdym wieku. Do charakterystycznych ich objawów, poza kaszlem, zalicza się osłabienie, duszności, przyspieszony oddech oraz omdlenia.
  • Nowotworom – w szczególności rakowi płuc, który objawia się kaszlem, trudnościami w oddychaniu, sennością, odkrztuszaniem krwi oraz utratą wagi.

Aby zapobiec innym kocim chorobom, na przykład wściekliźnie, wirusowej białaczki kotów, panleukopeni czy kalicwirusom, należy regularnie odwiedzać lekarza weterynarii w celu szczepienia kota. Szczepienie kotanie jest obowiązkowe, ale chroni zdrowie także kotów niewychodzących z domu. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Źródła:

  • https://www.kociarze.pl/porady-experta
  • https://www.zpazurem.pl/artykuly/co_powoduje_kaszel_u_kotow_
  • http://kot.net.pl/dbanie-o-kota/ozve/jak-leczyc-przeziebienie-u-kota.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *