Navigation Menu+

Czas na profilaktykę: USG

Opublikowane w Cze 29, 2019 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

usg prenatalne

USG to jedno z najpopularniejszych i najefektywniejszych badań diagnostycznych. Jest bezbolesne, bezinwazyjne i nie ma do niego żadnych przeciwwskazań poza otwartym ranami. Warto jednak wiedzieć, że USG można wykonać nawet na odsłoniętym podczas operacji narządzie, żeby upewnić się, czy nie ma w nim niewidocznych na innych badaniach zmian i ewentualnie zmodyfikować przebieg interwencji chirurgicznej.

Badanie ultrasonograficzne nie są szkodliwe dla kobiet w ciąży ani dla niemowląt. Nie trzeba mieć na nie skierowania – jeśli tylko coś wzbudza nasze podejrzenia, możemy udać się po pomoc. Pacjent nie musi pić kontrastu, nie trzeba się do badania jakoś specjalnie przygotowywać – jeśli badane będą narządy w jamie brzusznej, trzeba na kilka godzin wstrzymać się z jedzeniem, a jeśli w grę wchodzi USG pęcherza, nerek czy ginekologiczne, warto zadbać o to, żeby pęcherz był choć minimalnie wypełniony.

Jak działa ultrasonograf?

Ultrasonograf wykorzystuje fale akustyczne o dużej częstotliwości (od 2 do 50 MHz – milionów drgań na sekundę). Nie są one słyszalne dla człowieka, a ich rozchodzenie się w ciele nie ma żadnego wpływu na organy wewnętrzne. Im większa częstotliwość fal, tym większa czytelność obrazu, ale i mniejszy zasięg obrazowania.

W głowicy, którą diagnosta przytyka to naszego ciała, znajduje się przetwornik ultradźwięków, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie na monitorze niezwykle precyzyjnego obrazu – im lepszej jakości aparatura, tym obraz wyraźniejszy.

usg

Perfekcyjne przyleganie głowicy do ciała, jej swobodne poruszanie się oraz uzyskanie maksymalnie wyraźnego obrazu na monitorze gwarantuje specjalny żel, którym diagnosta smaruje nam skórę, albo końcówkę głowicy, jeśli badanie ma charakter endowaginalny albo andorektalny.

Wyniki badania otrzymamy natychmiast, jeśli więc są jakieś nieprawidłowości, leczenie można podjac bez zwłoki.

USG jamy brzusznej czy piersi powinniśmy traktować na równi z innymi badaniami profilaktycznymi. Jeśli co rok oddajemy nasz samochód do przeglądu, sami także powinniśmy udać się „na warsztat” i sprawdzić stan naszego zdrowia. Badania analityczne, USG, regularne wizyty u stomatologa to absolutne minimum, jeśli wyznajemy zasadę „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *